Sport

Athletes take part in Cross The Line Half Marathon

In the 10km, Maxed elite runner Karabo Ntholeng and Simonay Weitz from TUT AC grabbed the top honours in the men’s and women’s events

Sakhile Sangweni and Kate van Jaarsveld beat a packed field to win the Cross The Line Half Marathon, sponsored by Food Lover’s Market, men’s and women’s 21.1km titles on Northrand Road on May 19.

Sangweni, who was runner-up in the men’s 10km race at the third CGA cross-country league meeting the previous day, displayed superb form to dominate the men’s after coasting to victory under 69 minutes.

Winner of the men’s 21.1km Sakhile Sangweni (middle), flanked by runner-up Tshepiso Khati (left) and Thabo Motloung (third place).

ALSO READ: Canoeists battle it out at the Gauteng Canoe Union marathon

The Gallopers top runner showed his dominance on a flat deck, with small up-hills as he clocked 3:16min/km to win the race in 01:08:43, 2:35 ahead runner-up Tshepiso Khati of Old Edwardian AC.

Thabo Motloung of 32Gi completed the top three in 01:11:50.

Local lass Kate van Jaarsveld clocked 01:25:56 to scoop the women’s half marathon. Behind her was her Nedbank Running Club teammate Tebogo Mokgosinyane, crossed the line 04:17 after the Farrarmere resident while Azelle Grove made it a Nedbank RC top three after coming in third in 01:29:08.

In the 10km, Maxed elite runner Karabo Ntholeng and Simonay Weitz from TUT AC grabbed the top honours in the men’s and women’s events.

Ntholeng clocked 31:13 to scoop the gold in the men’s race. Behind him was Qhubeka AC’s Ziyavuya Mwahla, who completed the race in 32:48. Nedbank’s Keagan Botha completed the top three in 34:38.

ALSO READ: Runners invited to Modderfontein Half Marathon on May 12

Weitz, winner of the Benoni Northerns Night Race in October, won the women’s race in 37:38. Samantha Coetzer was second in 37:51 and Luca de Waal grabbed the bronze in 38:10.

The winner of the women’s 10km Simonay Weitz is flanked by runner up Samantha Coetzer (left) and Luca de Waal third place.

The race attracted over 1 500 runners, beating last year’s turnout, which was under 1 000.

Categories results:

21.1km

Veterans Women:

1. Tebogo Mokgosinyane – 01:28:54

2. Salome Cooper – 01:32:55

3. Charmaine Botha – 01:39:31

Masters:

1. Belinda Waghorn – 01:37:47

2. Kim Meyer – 01:43:10

3. Shelley Grove – 01:47:43

Grandmasters:

1. Pamela Dirksen – 02:08:08

Men Veterans:

1. Silas Mmatlou – 01:20:02

2. Mxolisi Makaleng – 01:20:40

3. Thuso Matsaapheko – 01:22:23

Masters:

1. Prince Mthembu – 01:21:42

2. Mike Roscoe – 01:36:11

3. Peter Jaenhe – 01:45:12

Grandmasters:

1. Abel Mavundla – 01:45:35
10km

Veterans:

1. Briggite O’connor – 49:57

2. Kerry Machill – 52:01

3. Lyn Rohrbeck – 01:05:26

Masters:

1. Asselinah Nyathi – 51:20

2. Antoinette Hartslief – 53:18

3. Catherine Larkin – 56:00

Grandmasters:

Theresa Beukes – 53:22

Men Veterans:

1. David Makinta – 36:30

2. Douglas Machill – 36:50

Masters:

1. Dieter Muller 45:25

Grandmasters:

1. Advocate Thile – 46:39

 

Related Articles

 
Back to top button